Historie

Nebýt našich předků, nebylo by ani nás. Tak praví historie našeho světadílu a vůbec celé planety. Nebudeme tu však rozebírat zdlouhavou a složitou cestu naší pořád se prodlužující historie. Zaměříme se na jedno z nejnavštěvovanějších míst Chorvatska – Šibenik.

První zmínky Šibeniku jsou zmiňovány již roku 1066. Dozvídáme se o něm z charty chorvatského krále Petara Krešmira IV. Avšak různé archeologické průzkumy prokázaly, že Šibenik byl osídlen již mnohem dříve, ale ne stále. Šibenik se liší i tím, že na rozdíl od jiných měst nebyl osídlen známými Řeky, Římany nebo Ilyrii. O jeho založení se zasloužili právě místní Chorvati. Projděte si aktuální nabídku zájezdů na Šibenik – odkaz zde.

Roku 1298 byl obdařen statut města i vlastní diecézí, což je správní jednotka církví, v jejichž čele stojí samotný biskup. Do roku 1412 odolával Šibenik benátským silám o jeho ovládnutí. O následujících sto let později o jeho získání bojovala i Osmanská říše. Ani Osmanská říše vysněný Šibenik nezískala. Navíc zde byl v 17. století vybudován systém hradeb a pevností.

Po pádu Benátské republiky se Šibenik dostal pod silnou ruku Habsburků. Následně se tak Šibenik stal součástí Uherska. Po první světové válce patřil Království SHS a Jugoslávskému království. Za druhé světové války byl okupován hrozivou fašistickou Itálií. Roku 1947 zde byl také návrh, že by záměrně Šibenik fungoval jako základna sovětského námořnictva. Měl se stát bratrem Puly a Boky Kotorské. Tento záměr byl však odmítnut samotným Josipem Broz Titem. Kvůli tomuto rozhodnutí nakonec v Šibeniku sovětské lodě nekotvily.

Velmi významnou a často málo zmiňovanou je katedrála sv. Jakuba v Šibeniku. Tato úchvatná stavba se začala stavět roku 1432. Její úplné složité dokončení se datuje do roku 1555. Katedrála sv. Jakuba je jednou z nejmonumentálnějších architektonických památek postavených na východním pobřeží Jadranu. Její styl spadá do přechodu gotiky v renesanci.

Roku 2000 přibyla ke kulturně významným historickým objektům Chorvatska zapsaným pro své mimořádné hodnoty na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Chystáte-li svoji dovolenou na Šibeniku, můžete vybírat ze stovek kombinací termínů a ubytování. Vyberte si.