Počasí

Počasí

Nevíte kam na dovolenou a bojíte se špatného počasí? Když u moře prší, není to nic příjemného. Proto byste měli zamířit na místo, kde v letních měsících potkáte pochmurné počasí jen výjimečně. Zamiřte do chorvatského městečka Šibenik!

Město a přístav v Chorvatsku v Severní Dalmácii leží v chráněné poloze a navíc má vysoký počet dnů slunečního svitu. Šibenik ležící nedaleko ústí řeky Krky, v Šibenickém přístavu, je významné středisko cestovního ruchu s mnoha významnými památkami.

Celé chorvatské počasí je ovlivňováno Jaderským mořem. Z toho vyplývá, že přímořské části jako je Kvaner, Istrie a Dalmácie, mají podnebí mírné středomořské. Léta jsou prosluněná a příjemně teplá. Teploty se zde v letních měsících pohybují kolem 30°C. V zimě teploty padají až na průměrné 3°C.

Jak už bylo řečeno, jadranská přímořská oblast má nejvíce slunečných dní a nejdelší slunečný svit. Jaro a podzim přinášejí náhlé deště a bouřky, které se hodně střídají s klidným počasím. Zimy zde bývají mírné, ovšem hodně kombinované s deštěm. Ve vnitrozemí Chorvatska jsou pak léta suchá a horká a zimy studené.

Zaměříme-li se na oblast samotné Dalmácie, pak jsou zde perfektní klimatické podmínky pro léčení horních dýchacích cest, mezi které patří astma, bronchitida či tuberkulóza. Zimy jsou zde spíše charakterizovány jako deštivé a studené, ale za to v létě se teplota vzduchu vyšplhá až na parných 40°C. Do oblasti Severní Dalmácie zapadá samozřejmě Šibenik. Konkrétně v Šibeniku je podnebí s průměrnou letní teplotou 27°C a zimní 5°C. Léta jsou zde příjemná, opravdu slunná a suchá.

Voda zde dosahuje neuvěřitelných 26°C. Díky tomu Šibenik láká nespočet turistů (zařaďte se mezi ně), jak z okolí, tak z Evropy a především z České republiky. Nemusíte se tedy bát, že by Vás zde v letních měsících zastihlo chladné počasí. Zimy bývají deštivé a teploty opravdu jen výjimečně klesnou pod mrazu. V Šibeniku proto nemusíte čekat tedy žádné extrémy.